Chios

Krásný, malý a zapomenutý ostrov

Obecně


Chios se přízpůsobil masové turistice jen minimálně. Pokud chcete jet na dovolenou, můžu ho jen doporučit. Ostrov se rozkládá na 842 km2 a pobřeží je dlouhé 213 km. Na ostrově žije kolem 50 000 stálých obyvatel. Ostrov má dlouhý, rovný tvar, mírně se zvedající směrem na sever. Ostrov je rozdělen do několika částí – severní hornatá část je jen řídce osídlená, stojí tu nejvyšší hora ostrova Mt. Pelinaios 1 297 m. Centrální část tvoří plošina s hlavním městem Chiem, který je zároveň největším přístavem ostrova. V hlavním městě žije téměř polovina všech obyvatel. V jižní části ostrova Vás přivítají tradiční řecké vesničky se srdečnými domorodci. Tato oblast je mezinárodně známá díky pryskyřici pocházející ze stromu Pistacia lentiscus. Tento strom roste na mnoha místech se středomořským klimatem, ale náležitý výtěžek cenné pryskyřice poskytuje pouze na ostrově Chios, kde již od dávných dob býval pěstován. Typickým zvířetem ostrova je koza, existují tu i kozí farmy. Na kozích farmách můžete trávit dovolenou jak dlouho chcete v přítomnosti koz a jiného skotu. Nikdy jsem to nezkusil a ani nikoho neznám, ale pokud jste to zkusili, napište. Na ostrově je mnoho poremančovníků a jasmínů, stává se tak ostrovem plný vůní. Na Chiosu je také několik velkých antických staveb. Až tam budete navštivte i malý ostrůvek Psara, kde je možné se i potápět a vidět tu nádherné mořské živočichy. Chios je údajným rodištěm Kryštofa Kolumba, ale těchto údajných rodišť je víc.

Další informaceOsobní zkušenost

Zde si můžete přečíst osobní zkušenost člověka, který zde byl. Zdravím,
Co se týká ostrova Chios: před týdnem jsem se odtud vrátil a procestoval jsem si střední a jižní část na motorce. Zázemí jsme měli v Karfasu (cca 7,5 km jižně od Chios Town).
Jedná se o největší letovisko na ostrově, ale slovo letovisko je příliš nadsazené. Je tam, ale krásně, bohužel hned za touto vesnicí směrem na Chios Town stojí elektrárna, která spaluje mazut a prakticky každé ráno doplňuje z tankéru palivo, což je nepřeslechnutelné.
Karfas má podle CK nejlepší písečnou pláž - to asi platí, ale směrem k elektrárně jsou začernalé fleky na písku a to je asi - dle mého - opět důsledkem přítomné elektrárny.
Jinak jsou na ostrově malé oblazkové pláže s kouzelným pobřežím a průzračnou vodou. Na jihu ostrova je také jedna zajímavost - pláž Mavra Volia - jakási trojpláž s černými oblázky. Co se týká mastiky - daří se jí v jižní části ostrova, kde je vhodná půda, v severní části smůla z kmenů neslzí. Sbírá se, až odkápne, ze země i s nalepeným listím a jinými přilepenými nečistotami.
Když jsme procházeli kouzelnými uličkami městečka Pirgi, tak na každém rohu seděly starší Řekyně a na stolcích měly takto sesbíranou mastiku a přebíraly ji - zdálky to vypadalo jako když derou peří (mastika se údajně dále čistí tak, že se smolné kapky zmrazí a properou v mýdlové vodě).
Již jen stručně: za podívání stojí město Mesta s bludištěm úzkých uliček a nádherným pravoslavným kostelem z velké části vybaveným obřími ikonami ze stříbra (dar ruského lidu) a opevnění Anavatos ve středu ostrova.
Severní část ostrova má povětšinou špatný skalnatý přístup k moři.

Pozn.: Přejato z najih.cz.