Kladené dotazy na Řecko

Dotazy, které už byli poslány.

Již poslané dotazy

Dostávám velké množství dotazů na Řecko. Zde jsem seřadil ty nejlepší dotazy na Řecko, které mi byli položeny.
Položte mi také dotaz...

Potřebuji k cestě do Řecka cestovní pas, nebo postačí OP?
Řecko je členem EU, takže postačí občanka. Pokud s sebou vezete své děti, které nemají vlastní cestovní pas, doporučuji si s sebou vzít i cestovní pas, ve kterém máte děti zapsané.

Co potřebuji k půjčení auta v Řecku? Máte nějaké speciální rady?
Na půjčení vozidla Vám musí být nejméně 23 let a musíte vlastnit platný EU řidičský průkaz nebo mezinárodní. EU řidičský průkaz je ten, který se běžně používá i v čechách(kartička). Samozřejmě hradíte benzin, pokuty i parkovné. Na každém ostrově je půjčoven více. Pokud nemáte půjčení auta již zamluvené (některé CK to umožňují), neváhejte se zeptat delegáta(delegátky), možná dostanete nějakou slevu. Samozřejmě si dávejte pozor, aby vás neošidili s benzínem v autě - napíšou, že je nádrž plná, ale ve skutečnosti je prázdná. V mnoha půjčovnách aut dávají zdarma mapu. Pokud máte dobré navigační schopnosti, postačí i tato, ovšem pokud ne, raději si kupte nějakou v obchodě. Klimatizace v autě není nutná, ale je docela výhodou. Záleží tedy na vašich osobních pocitech, ale já spíše doporučuji půjčit auto bez klimatizace, ale s otevřenou střechou. Pokud vás ovívá lehký vánek je to rozhodně příjemnější než technický vánek. Ještě jsem zapomněl dodat, že Váš řidičský průkaz musí být starý nejméně 1 rok.

Dá se v Řecku platit českou korunou/dolary/kartou?
Česká koruna je v Řecku nepoužitelná, dolary se dají použít na málo místech, jdou vyměni v místních směnárnách za eura. Placení kartou je v Řecku jednoduché. Doporučujeme dát si pozor na placenou cenu/počet zaúčtování. Platby kartou jdou reklamovat, ale trvá to zbytečně dlouhé množství času.

V září jedeme na Chalkidiki, jaké budou teploty?
Průměrné teploty v září bývají na Chalkidiki pod 30 stupnů Celsia. Moře bývá stejně teplé, možná o trochu méně(1-3 stupně Celsia) než v létě.
O teploty bych se tolik nestaral, ale spíše o množství dešťů. V září obvykle přibývá dešťů, proto držím palce, aby dovolená vyšla bez přeháněk.
Obecně platí, že čím výše v Řecku jste, tim jsou teploty nižší. Například na Krétě by jste v daném období mohli mít klidně i 33 stupňů Celsia.

Jedu v dubnu na Peloponés. Bude teplo?
Peloponés nebývá moc na jaře teplý, tak okolo 23 stupňů Celsia. Často také prší.

Lidé říkají, že na Korfu není dopravní značení v dobrém stavu. Je to pravda?
Souhlasím, komunikace na Korfu je na evropské poměry opravdu na špatné úrovni. Když jsem tu byl poprvé strašně jsem bloudil u vesnic typu Magoulades, Rachtades atd. Dále je těžké odbočit u městeček Afionas atd. Chybí ukazatele a bez optání místních se neobejdete. Čím blíže však jste u Kerkyry, tím se zmenšuje možnost zabloudění. V centru Kerkyry už máte jen minimální obtíže, ale já měl problém i zde, nemohl jsem najít sv. Spyridona.

Jaký doporučujete skůtr k půjčení a jaká je cena?
Musíte zvážit hornatost ostrova, pokud je hornatý, jedná se o skůtry obsahu 125cc - 250cc.
Skůtry okolo 50cc spíše nedoporučuji, kdyžuž tak na popojíždění mezi letovisky. Na obyčejné projíždění po pobřeží, nikoli do hor, Vám postačí 75cc. Cena na jeden den je okolo 20 EUR, záleží na typu skůtru. Na tři dny skůtr o 125cc zhruba 50 eur.
(viz. aktuální ceny jedné z půjčoven na Lesbosu)

Nevíte, kde stáhnu řeckou hudbu?
V Češtině existuje docela pěkná diskuze na Orbion.cz.
Jinak doporučuji najít tuto hudbu na Youtube, Last.fm a poté vyhledat link na Googlu.
Řecká hudba na internetu se velmi těžko stahuje. Stažení jedné písničky obecně trvá hromadu času -- teda spíše její vyhledání. Proto je lepší zakoupení CD přímo na místě. To seženete již od 10 EUR.

Jak je to v Řecku se svazky homosexuálů?
Řecko je jeden ze států, kde se drží náboženství na vysokém stupni úcty a k náboženství jsou vychováváni i mladí lidé. Nedávno však padlo tabu a začalo se i o partnerství osob stejného pohlaví diskutovat. Nedávno vyšel v platnost zákon, který sice nepovoluje svazky homosexuálů, ale je v něm legislativní chyba. První páry už si své ano řekli, pobuřuje to řeckou společnost. O sporu vás budeme informovat pomocí služby "zprávy z Řecka".

Položte mi také dotaz...