Lesbos - navštivte

co navštívit na Lesbosu

Zkamenělý les

20 milionů let starý zkamenělý les ležící na západě ostrova denně navštíví davy návštěvníků. Jede se k němu
cestou na skále okolo větrných elektráren a tvoří z této jinak měsíční krajiny atraktivní oblast. Kopce jsou poseté bodláky, občas se pasou ovce nebo tu jede nějaký místní na oslu. V krajině se nachází jeden kopec, který křižují uličky
a zastávky u jednotlivých zkamenělých pařezů, kořenů nebo i celých kmenů stromů. Oblast se skládá z několika okruhů, přičemž u toho nejdelšího toho uvidíte nejvíc. Vstupné do oblasti je 2 EURO, nahoře na kopci se nachází malý bufet, kde je možné zakoupit nápoje nebo něco malého k jídlu.

Plomari

Nádherná vesnička s přístavem a krásnou pláží bez špíny. Ve vesničce je světoznámá továrna/palírna na OUZO, typický řecký nápoj. Původně se na Lesbosu pěstovalo víno a pálilo ouzo, ale přišly Turkové, víno zničili a ouzo zůstalo. Nyní se o OUZU z Lesbosu říká, že je nejlepší v celém Řecku.

město Mytilene

Centrum celého ostrova s krásnými 2 katedrálami a přístavem, ze kterého se vyplouvá po Řecku i do Turecka. Kromě zmiňovaných 2 katedrál tu moc architektury a památek není, město doporučuji spíše kvůli obchodům.

Vesničku a klášter Thermi

Pokud obdivujete krásu pravoslavných kostelů nebo klášterů měl by pro Vás být krásný i klášter v Thermi. Bohužel jsem v něm nebyl, nemohu tedy přesně říci, jaký je. Ve vesničce jsou také lázně, vyvěrají tu léčivé prameny. Pokud jste někdy měli zlomenou nohu a občas cítíte, že "bude změna počasí", navštivte je. Ve vesnici jsou dále vykopávky starých lázní.

klášter Ipsilou

Na tento klášter jsem se byl podívat a musím říci, že je to jeden z nejkrásnějších, které jsem kdy viděl. Vybudován byl na skále, je z něho tedy opravdu dobrý výhled na celý ostrov a dohlédnete odtud i na sever ostrova. Nutno říci, že je na jiho-západě. V klášteře žijí muži, kteří chovají kozy, klášter pravidelně otevírají. V klášteře je muzeum a kostel. V muzeu vystavují staré pozůstaky bývalých obyvatelů kláštera. Na stěnách za sklem visí i kapesníky staré 300 let! Muzeum doporučuji navštívit. Nutno říci, že v klášteře by se nemělo chodit bez nohavic až dolů na zem - často se to ale porušuje.

vesnička Skala Eressou a Sigri

Skala Eressou je rodiště lesbické básnířky Sapfó, podle níž se ostrov jmenuje právě Lesbos. Je tu perfektní pláž a mnoho obchůdků a taveren. Viděli jste také ty pohledy z Lesbosu, kde jsou větrné mlýny?
Myslím si, že pokud jste se o ostrov zajímali, tak určitě. Právě ve vesničce Sigri mají domy s větrníky. Také je tu příjemná pláž a vynikající restaurace s rybami.

město a pevnost Molyvos

Opravdu krásné městečko s obchůdky a především vynikajícími tavernami. Nad městečkem se tyčí pevnost Molyvos ze kterého dohlédnete na leckterá místa na severu ostrova.

zátoka Skala Kalloni

Tuto zátoku nedoporučuji kvůli koupání ani jako destinaci zájezdu, ale jen tak jako vyjížďku. Z moře se tu získává sůl a v zátoce, kde leckde je jen 10 cm vody se daří sardinkám nebo menším rybám. Právě tím je městečko zajímavé pro turisty. V místních tavernách si na rybách určitě pochutnáte, doporučuji ochutnat grilovanou makrelu s charakteristickou omáčkou z oliv. Ty tu dělají vynikajícně. V zátoce hnízdí mnoho čápů a ostatních ptáků, nad vesničkou, v místních lesích se nachází několik stovek chráněných ptáků - i tím se proslavil Lesbos. Pokud máte rádi faunu nebo chováte papouška, navštivte zdejší lesy.

vesnička Agia Paraskevi

Tuto vesničku hledejte okolo 12 km od Skala Kalloni. Zajímavá vesnička, poblíž je klášter. Projděte se v olivových hájích, načerpejte sílu. Vesnička je typickou ukázkou zdejších vesnic.

Navštivte další stránky o Lesbosu...

Obecně o ostrově
Mapy ostrova
Pláže na ostrově
Videa
Vlastní fotografieVeškeré texty nebo fotografie na této stránce jsou považovány za umělecké dílo a jsou chráněny autorským zákonem. Kopírování těchto materiálů je bez výslovného souhlasu autora zakázáno.