Řecké produkty

Olivový olej, olivy

Olivový olej je nejtypičtějším produktem Řecka. Řekové sami olivový olej potřebují, protože ve své kuchyni se bez něho neobejdou. Olivové háje jsou tedy skoro všude. Například ostrovy jako Kypr, Lesbos. Thassos jsou jimi přímo poseté.


Existuje mnoho olivových olejů, ale pokud je na něm napsáno Thessaloniki, tak stejně nemusí být z Thessaloniki, protože v Řecku se vše dováží.
Olive oil
Je to jedna z věcí, které doporučuji koupit jako suvenýr - je to praktické, rychlé, hodí se každému a navíc -
v České Republice se více prodává španělský nebo italský olivový olej, ten ale nebývá tak kvalitní.
Olivy se dělí na 2 zbarvení - černé a zelené. Černé olivy rostou na stromech, které mají málo vláhy nebo jsou na suchých místech. Zelené olivy rostou na stromech s velkým množstvím vláhy.
Olive

Med

Med je typicky řecký produkt - vyrábí se opravdu všude a prodává se také všude. Nemusí být dodáván samostatně jako v českých marketech, ale také s oříšky, sezamem, datlemi a jinými pochoutkami. Je velice zdravý - med z těchto oblastí mývá větší obsah účinných látek, než med, který byl zpracováván za chladného počasí. Navíc bývá dodáván v úhledné skleničce, tedy spíše nádobě připomínající antické nádoby. Nikde jsem neslyšel o takovémto zpracování medu jinde ve světě - je to asi řecký unikát.

Koření

Po mé první návštěvě Řecka, jsem si chtěl v ČR koupit řecké koření. Řekové používají unikátní směsi koření, která dodávají masu zvláštní typickou chuť. Zkoušel jsem si koupit barbecue koření, na ryby, gyros koření, pita koření v České Republice, ale jeho sehnání je velmi těžké. Proto Vám doporučuji, abyste si v Řecku zakoupili koření. Navíc pokud z něho odloupnete cenovku, stojí okolo 3 EUR, bude určitě bezvadným dárkem pro Vaše blízké a upomínkou na dovolenou v Řecku.

METAXA, OUZO a RETSINA

Nesmíme zapomenout na opravdu vynikající řecké alkoholické nápoje. METAXA chutná každému, koho jsem potkal. K výrobě se používají sluncem vysušené vinné hrozny tří druhů, které se destilují a zrají minimálně tři roky v dubových sudech, počet let je na lahvích označen počtem hvězdiček. Po skončení procesu zrání se destilát míchá s archivními ročníky muškátových vín a tajnou směsí řeckých bylin. Tato směs pak ještě půl roku zraje. Obsah alkoholu se pohybuje kolem 38 %.


OUZO má klasickou peppermintovou, hašlerkovou příchuť. Vyrábí se ze zbytků z vinných hroznů, jde o destilát. Poté se do něj přidává anýz a různé byliny - lékořiče, fenykl, skořice, máta a další, díky nimž má ouzo tak skvělou chuť.
Nejznámější ouzo a nutno říci také nejlepší v Řecku se vyrábí na Lesbosu ve městě Plomari. Je tu velká továrna na Ouzo a menší muzeum výroby ouza.RETSINA je velmi chutný nápoj vyrobený z pryskyřice. Tradice nápoje je velmi vysoká, už od středověku, kdy údajně pronikla pryskyřice, používaná k utěsnění lahví do nápoje.


Reklama na OUZO Plomari:

Jogurty

Jogurt si domů asi nepovezete, ale znám pár míst v Praze, kde je možné koupit pravé řecké jogurty. Řecký jogurt, který se podává třeba s medem, má být hustý tak, že v něm stojí lžička. Doporučuji jogurty FAGE. Na obrázku
Fage - International Yoghurt
Total - Greek Yoghurt

Džusy

Vždy, když jedu z Řecka, beru si s sebou domů dobrý řecký džus. Vzhledem k tomu, že mám rád citronový a u nás ho seženete buď za velké peníze, nebo vůbec, vozím si jedno menší balení. Na obrázku je džus AMITA, další značky jsou například VIVA nebo Lakones.
Amita
Řecké vody obecně chutnají odlišně, než ty české. Až se v Řecku nějaké napijete, můžete si porovnat odlišnou chuť i takové věci jako je balená voda. Značky KORPI, AVRA, VIKOS Zagorochovia (na obrázku) a další.
Vikos