Navštivte na Rhodosu

místa, která musíte navštívit

Hlavní město Rhodos

Vyjímečně navržené město založené 408 př.n.l. Ve své době bylo větší než klasické Athény. Město navrhl známý architekt Hippodamus z Milétu, který již na začátku počítal s velkou zastavěnou plochou, na svou dobu neobvyklou. V dobách největší slávy bylo město veliké, s 5 přístavy.
Jedinou slabinou byly pouze 60 cm tlusté hradby, někde i míň. Toho využívalo mnoho dobyvatelů. Mezi nimi byl i Demetrios Poliorketes. Ten ale město nedobyl a při svém útěku a stahování musel zanechat mnoho zbraní na místě. Ty následně obyvatelé města prodali a nechali za ně postavit známý Kolos Rhodský a vybudovali nové, silnější hradby.
Kolos Rhodský je jeden ze 7 divů světa, do dnešní doby se však nedochoval. Na místech, kde stával dnes jsou dvě sochy - socha jelena a laně. Právě jelen a laň jsou symboly Rhodosu, mají obyvatelé chránit proti hadům. Když Řecko obsadily římané, bylo odvezeno asi 3000 soch. Rhodos pak až do roku 1948(2000 let) patřil vždy pod cizí nadvládu. Za byzantské říše byl jen okrajovou provincií, za osmanské byl v podstatě odříznut od všeho dění v Evropě.
Za druhé sv.války bylo odsud odvezeno asi 2000 Židů do Osvětimi. Poté byl Rhodos obsazen Brity a přidružen k Řecké republice. Dnes má město 55 tisíc obyvatel a patří k nejhezčím městům na světě.

Ve městě se nachází množství muzeí, ty ovšem doporučuji pro opravdové nadšence. Nejlepší z nich je asi Archeologické muzeum, jež je postaveno v budově bývalé johanitské nemocnice. Exponáty jsou rozděleny na dvě patra. nejdůležitějším exponátům patří deska "Crito & Timarista" z pátého století před naším letopočtem, hlava mladého atleta ze čtvrtého století př. n. l . nebo náhrobní deska mrtvého válečníka z druhého století.
Normálně spíše doporučuji navštívit překrásné staré město. Jde především o Rytířskou uličku, při které mají dodnes bývalí rytíři postaveni své domky. Ulička je nejkrásnější v podvečer, kdy zde není tolik lidí a takové parno.
Další oblíbenou zastávkou je bezesporu Palác Velmistrů. Po první světové válce z paláce zůstaly jen ruiny do výšky prvního patra. Italové celý palác zrestaurovali a dotvořili velkolepý středověký hrad bohatý jak na interiéry, tak i exteriéry. Staveli jej jako sídlo pro italského krále a Mussoliniho. Exteriéry jsou postaveny do detailu podle původního johanitského paláce, ale v interiérech již najdeme i experimenty. Podlahy jsou například tvořeny překrásnými mozaikami přenesenými z ostrova Kos. Palác opravdu doporučuji navštívit.
Velmi známá je nákupní třída vedoucí k Hippokratově náměstí. Zde je nesčetně taveren, včetně těch umístěných na střeše.
Dále nezapomeňme na turecké části starého města, především mešity a také na známou hodinovou věž(roloj) odkud máte výhled na celé město. Tento roloj za turecké nadvlády říkal řekům, že musejí opustit staré město.
V celé staré části Vás uchvátí nádherné úzké uličky mezi domky, podlahy dělané z kamínků a starobylá atmosféra, naznačující, že tudy prošlo několik různých světových epoch. Dýchne tu na Vás atmosféra, kterou možná už nikdy nezažijete.
Lahůdkou je nazýván přístav Mandraki se sochami jelena a laně, sochy jsou postaveny na místech, kde měl mít bájný Kolos Rhodský nohy. Fotografie těchto soch spolu s fotografií majáku je velmi oblíbená. Kousek odsud se pak nachází trojice větrných mlýnů.

Nová část láká velkým množstvím obchodů, zábavních podniků, restaurací, barů a také typických řeckých taveren a kaváren. Večerní život tu trvá až do rána, takže Vám nedporučuji toto místo pro ubytování. Naopak na zábavu je nejlepší.
V nové části se také nachází Aquárium, které je mimochodem postaveno na nejsevernějším bodě ostrova.

Lindos

Ptáte se, která vesnice je mezi cizinci nejznámější? Je to Lindos. Lindos je prohlášen památkovou rezervací UNESCO. Ve vesniččce je vynikající atmosféra, především díky úzkým vyoblázkovaným uličkám a Akropole, která je na kopci nad vesničkou. Akropole je večer krásně nasvícena, takže tvoří dominantu celého kraje. Cesta k akropoli je dlouhá asi 500 m. Je tu možnost nechat se svést na oslu. Ten stojí asi 7 EUR.
Akropole a chrám Athény pochází ze 4. století př.n.l. Ve 14. století, kdy ostrov obývali Johanité, byla kolem Akropole vybudována silná pevnost.

Již Homér se v Iliadě zmiňuje o Lindosu, píše, že byl vybudován Dóry. Lodě, které, byli vyslány do trojské války z Rhodosu pocháze právě z Lindosu. Rozvoj města byl způsoben právě námořníky. Již ze 7. století př.n.l. máme zprávy o zdejších osadách a obchodu.
Lindos a jeho akropole je známý právě pro rhodské právo - kodex námořního práva. Ten byl jako první vydán v Lindosu. Později se stal základem pro všechny zákony na moři a pro námořní právo. Slavná bronzová socha, Kolos rhodský, byla stvořena právě sochařem pocházejícím z Lindosu, jmenoval se Chares.
Až budete procházet lindskými uličkami, všimněte si tzv. kapitánských domů. Jde o bývalé domečky kápitánů lodí, které zde kotvily, jsou krásně zdobené.

Údolí motýlů (Petaloudes)

Jihozápadně od hlavního města se nachází velmi zmiňované místo. Prý jde o místo, kde má přes léto být až 1 milion motýlů. Jde o motýli Callimorpha quadripunctaria. Jedná se stále o jeden stejný druh, který je dle mého názoru můra. Ti sem až z Asie přilétají kvůli zdejším stromům, ambroním východním. Obalují tak stromy, kmeny, vlastně vše. Nahoře, nad údolím se nachází klášter Panagías Kalópetras s pěkným výhledem.
Cesta údolím je přehledně značená, dlouhá asi 1-2 km, cena za vstup je 6 EUR. Údolím protéká potůček, který vytváří malé vodopády a jezírka. Potůček obvykle nevysychá, ale v 60.letech málem vyschl, a tak bylo vytvořeno potrubí, které vodu přečerpává vodu zezdola nahoru. Tím byl přírodní koloběh nahrazen umělým. Vzhledem k tomu, že se motýli páří a potřebují klid, je zakázáno vytvářet hluk a nutit motýli k pohybu. Pohyb totiž motýli značně vysiluje, protože po celou dobu, co jsou v tomto údolí, nejedí žádnou potravu. Přes všechna opatření však motýlů rapidně ubývá.
Můj osobní názor: Údolí doporučuji navštívit právě proto, že je zmiňováno v průvodcích. Jinak bych ho doporučil jen přírodovědcům, nebo lidem, kterým je na hradech nebo ve městě teplo.
Osobně si myslím, že při výletu na českou Šumavu, do Krkonoš, Bavorska nebo do Alp, zažijete této pestré přírody tisíckrát více.

Prassonissi

Na jihu ostrova Rhodos se nachází maličký ostrůvek, na který se dá v létě zajet přes písek autem. V zimě je tento písek zatopený. Z tohoto ostrůvku jsou vidět dvě pláže. Jednu pláž omílá Egejské a druhou Středozemní moře. Na Egejské pláži jsou velké vlny, na Středozemní malé vlny. Současně tu fouká silný vítr, takže je tato lokalita vynikající pro surfaře.
Ani na jedné ze zdejších pláží Vám nedoporučuji koupání, protože by Vás mohl srazit jeden ze surfařů. Přesto Vám návštěvu doporučuji.

Kostel Tsambika

Nad pláží, o které se říká, že je nejkrásnější na ostrově, se ve výšce ční nádherný kostelík. Ten je cílem mnoha věřících, protože právě odsud pochází
známá byzantská náboženská ikona Panagia Tsambika (Panna Marie, v rukou drží malého ježíška, jejich hlavy jsou ve svislé přímce).
Kostelík byl dříve poutním místem, především pro ženy, které si přály potomka. Potomek se poté musel jmenovat Tsambikou, pokud šlo o holčičku tak Tsambika.
Všimněte si, kolik lidí se na Rhodosu jmenuje právě Tsambika nebo Tsambikou!
Z kostelíku je navíc nádherný výhled po okolí, takže si rozhodně nezapomeňte foťák! Do 3/4 hory se dá vyjet autem, zbytek(jen kousek) se jde asi 20 minut pěšky.
Na parkovišti si navíc můžete zdarma v místní restauraci vyfotit oslíka. Tato restaurace byla kdysi vítanou zastávkou při turistických zájezdech věřících k tomuto kostelu.
Bohužel zájem polevil a nyní přijde do restaurace jen zlomek lidí. Zde si rozhodně dejte vynikající masové koule(meatballs). Připravují je tu na grilu. Restaurace se nazývá Panoramic.

Yalyssos a Filerimos

Yalyssos, jedno ze tří dórských měst ležících na území na Rhodosu, bylo postaveno na vrcholku Filerimos. Dnes toto město připomíná jen dórská kašna a základy chrámu bohyně Athény.
Po letech zdejší město však zaniklo. Poutníci se však na tuto horu stále vraceli a nakonec tu založili klášter. Klidu a zbožnosti zasvěcenou horu nazvali Filerimos (česky samotář).
V roce 1933 tu byl postaven kříž vysoký až 17 metrů.
Nahoru vedou schody a z kříže je nádherný výhled na krajinu a jsou také vidět letadla přistávající na letišti. Navštivte!
Třetí fotografie zachycuje výhled z kříže.

Pevnost Monolithos

Jako obrovský kamenný prst se tyčí nad krajinou do výšky 240 metrů. V 15. století byl za vlády Johanitů na vrcholku údajně postaven hrad. Z něho dnes zbyly jen hradby, zbytky několika budov a krásný kostelík sv. Jiří.

Klášter Thari

Dodnes obývaný klášter kousek od vesnice Laerma na jihu doporučuji navštívit. Byl založen před více než 1000 lety. Nynější budovy pocházejí ze 14. století a
dodnes dochované krásné fresky pak z 16. století.
V klášteře vládne klid a věřící se zde sklání k modlitbě.

Lázně Kallithea

Poklidný záliv s písečnými plážemi leží 10 km jižně od Rhodu. Lázně navštívil i Hippokrates, aby si nabral léčivou vodu. Využívá se pouze část z původních lázeňských budov. Ty byli zbudovány za vlády Turků jako výletní sídlo pro tureckou smetánku, proto jsou místních budovách vidět typické kopule.

Prameny Epta Piges a eukalyptová alej

Za parného dne, kdy už nebudete mít síly, doporučuji navštívit prameny 7 km od Kolymbie. Nečekejte žádné rozsáhlé naleziště, spíše příjemné ochlazení nohou.
Tyto prameny dříve do Kolymbie dodávaly vodu. Pokud budete mít síly, projděte se 200 m dlouhým tunelem. Právě v něm proudila voda přímo do Kolymbie. Na konci cesty tunelem si můžete udělat krásné fotografie.
Až Vám bude teplo, můžete se ve zdejší taverně ochladit ledovým Frappé nebo si dát něco malého k snědku, třeba řecký salát. Navíc tu chodí překrásní pávi.
Až pojedete zpět do Kolymbie, doporučuji navštívit eukalyptovou alej.
Je hodněkrát zmiňovaná v turistických průvodcích a pokud chcete vidět, co se dává do žvýkaček, stojí to za to.


Navštivte další stránky o Rhodosu...

Obecně o ostrověVeškeré texty nebo fotografie na této stránce jsou považovány za umělecké dílo a jsou chráněny autorským zákonem. Kopírování těchto materiálů je bez výslovného souhlasu autora zakázáno.